Twitter Facebook PDF Export Vytisknout Poslat emailem

Projekt datových schránek přináší firmám úspory, Ministerstvo vnitra jej podpořilo 210 milióny korun ze strukturálních fondů

Projekt datových schránek již Ministerstvo vnitra podpořilo 210 milióny korun. S elektronickým úložištěm dokáže průměrná firma při více jak 200 dopisech měsíčně ušetřit až 3 600 Kč. Úsporu za dopisní služby si může každý spočítat na internetových stránkách www.datoveschranky.info. Počet odeslaných datových zpráv na konci června překročil hranici 15 milionů.

Ministerstvo vnitra jako správce elektronického úložiště na zřízení a správu datových schránek poskytlo 210 milionů korun. Méně než šestina prostředků, tedy celkem 31,5 milionu korun, je hrazena ze státního rozpočtu, zbytek je financován ze strukturálních fondů - Integrovaného operačního programu. Projekt běží od 1. listopadu 2009. „Výhodou elektronizace služeb státní a místní samosprávy je především úspora času a peněz pro občany. V rámci Integrovaného operačního programu je na podobné projekty připraveno více než 17,5 miliardy korun,“ říká Jan Havránek, ředitel Odboru strukturálních fondů Ministerstva vnitra.

Odesílání zpráv na úřady je v rámci datových schránek zdarma, uživatelé platí pouze za komunikaci mezi sebou. „Právnické a fyzické osoby a podnikatelé za komunikaci s úřady prostřednictvím datových schránek nezaplatí ani korunu. Platí pouze za odesílání datových zpráv mezi sebou, a to 15 korun bez DPH plus měsíční paušál do 20 do 50 korun podle počtu odeslaných zpráv,“ říká Havránek.

Cena jednoho dopisu poslaného obyčejnou poštou v současné době vyjde na 10 korun a doporučeně na 26 korun. „Průměrná středně velká firma, která měsíčně pošle přes dvě stovky dopisů na orgány veřejné moci, z toho 150 dopisů obyčejnou poštou a 80 dopisů doporučeně, může podle kalkulačky Ministerstva vnitra měsíčně ušetřit až 3 580 korun,“ říká Havránek. Orientační výpočet úspor při použití datových schránek si může každý spočítat sám na internetových stránkách www.datoveschranky.info/calc.php.

Služby v rámci Informačního systému datových schránek mají zrychlit a zjednodušit doručování dopisů a jiných zásilek, zejména mezi úřady navzájem a mezi úřady a firmami.

Pro úřady a právnické osoby je používání datových schránek povinné, pro fyzické osoby a podnikatele dobrovolné. Prostřednictvím Informačního systému datových schránek bylo ke konci června odesláno více než 15,2 milionu datových zpráv, celkem bylo aktivních 388 tisíc datových schránek, z toho 355 tisíc připadá na právnické osoby, zejména firmy. Denně odešlou uživatelé až 110 tisíc datových zprávy.

 

Odbor strukturálních fondů

Ministerstvo vnitra ČR

 

Tisková zpráva ke stažení: