Twitter Facebook PDF Export Vytisknout Poslat emailem

Napsali o ...

V této sekci naleznete články, které byly v rámci spolupráce s novináři publikovány v médiích. Články se týkají činnosti OSF v rámci strukturálních fondů a úspěšných projektů příjemců podpory ze strukturálních fondů v gesci MV.

Podnikatelé snáze získají dovozní licence

Podnikatelům se zjednoduší systém dovozů do Česka. Ministerstvo průmyslu a obchodu získalo dotace z Evropské unie na zavedení nového informačního systému, který výrazně urychlí komunikaci firem s Licenční správou a umožní lepší kontrolu dováženého zboží.

 

Kraj zlepší práci úřadu

Neustálé investice do zlepšování chodu organizace dnes není jen výsadou soukromých firem. Moderní metody řízení a zkvalitnění komunikace se zaměstnanci dnes využívají i veřejné instituce.

 

Rozvoj talentů ve veřejné správě

Lidské zdroje jsou v dnešní době klíčovým kapitálem nejen soukromých firem, ale také institucí ve veřejné správě. Přestože jsou vzhledem k ekonomické situaci tyto subjekty nuceny šetřit, nevyhnou se investicím do rozvoje svých klíčových zaměstnanců, zvyšování jejich motivace a hledání dalších talentů. K tomu jim mimo jiné svými dotacemi pomáhá Evropská unie.

 

Dotace z EU pomohou zrychlit úřadování

Máte pocit, že na úřadech trávíte zbytečně moc času jen proto, že úředníkům trvá příliš dlouho vyhledat v počítači příslušná data? Na některých úřadech se vám to možná už nestane. Zaměstnanci městských úřadů se totiž školí v práci s moderními technologiemi, které jsou zaváděny v rámci modernizace veřejné správy. Vyřízení dokumentů by tak mělo být rychlejší především díky dotacím z Evropské unie.

 

Pavel Kryštof: Každý operační program je něčím specifický

Zatímco jednání o budoucí podobě kohezní politiky v příštím programovacím období (2014-2020) stále probíhají, podle Pavla Kryštofa, současného náměstka ministra vnitra pro strategie a programové řízení, „je už teď jasné, že dojde k maximálnímu zjednodušení a zpřehlednění operačních programů pro žadatele.“ Kryštof, který dříve působil jako ředitel rezortního Odboru strukturální fondů, to uvedl v rozhovoru pro EurActiv.

 

Národní digitální archiv

Archivní dokumenty si (nejen) Pražané budou moci brzy prohlédnout z pohodlí svého domova.

 

Zeptali jsme se…

Ing. Pavla Kryštofa, ředitele Odboru strukturálních fondů Ministerstva vnitra ČR

 

Policejní auta dostanou špičkovou elektroniku

Policejní auta by měla být od příštího roku doslova prošpikovaná nejmodernější elektronikou.

 

Sbírky Národní knihovny na internetu

Pražská Národní knihovna digitalizuje své sbírky. V budoucnu si tak na internetu budete moci přečíst nejen recepty M. D. Rettigové, ale taky zásadní díla 19. a 20. století. Během příštích devíti let by jich mělo být zpřístupněno přes půl miliónu, a to díky dotacím z Evropské unie a Googlu.

 

Vzdělávání v eGON centrech: zkušenosti jsou dobré

Datové schránky, elektronická spisová služba, digitalizace úředních dokumentů občanům určitě přinášejí výhody. Úředníci však s těmito nástroji musí umět zacházet. Radnicím to pomáhají řešit dotace ze strukturálních fondů EU.

 

Šance pro úředníky: vzdělání za evropské peníze

Zvyšování produktivity práce a tlak na efektivitu se nevyhýbá ani veřejné správě. Na zlepšení kvalifikace úředníků přispěje svými dotacemi v letech 2007–2013 Evropská unie téměř pěti miliardami korun. Pavel Kryštof, ředitel Odboru strukturálních fondů Ministerstva vnitra ČR, říká, že bez dlouhodobé a efektivní koncepce se řízení úřadu neobejde.

 

Národní knihovna digitalizuje za peníze EU

Kuchařka M. D. Rettigové, vzácné svazky z devatenáctého a dvacátého století, to vše bude v budoucnu dostupné internetovým uživatelům. Národní knihovna totiž do roku 2020 chce zpřístupnit půl miliónu svazků v digitální podobě. Za pomoci Googlu a dotací z Evropské unie.

 

Národní digitální archiv bude šetřit stamiliony i kilometry

Ministerstvo vnitra zahájilo v únoru projekt Národního digitálního archivu, ve kterém budou trvale uchovávány digitální archiválie pro potřeby veřejné správy a občanů. Od roku 2014 tak budou nově úředníkům i veřejnosti archiválie dostupné i v elektronické podobě. Projekt za téměř 467 milionů korun je z 85 procent financován ze strukturálních fondů EU. Jen na nákladech za dojíždění a časových úsporách má digitální archiv badatelům ušetřit 92 milionů korun ročně.

 

V Kopřivnici si s pomocí peněz z EU budují „chytrý úřad“

Dílna kvality Kopřivnice, tak se nazývá jeden z projektů, které se uskutečňují v rámci naplňování strategie zkvalitňování služeb veřejné správy Smart Administration, tedy i s podporou peněz z evropských strukturálních fondů. Radnicím se díky tomu nabízejí další možnosti zvýšení efektivnosti veřejné správy a veřejných služeb.

 

Jihomoravští katastrální úředníci si zvýší kvalifikaci za peníze z fondů EU

Komunikativnost, kreativní nápady, schopnost rychle reagovat na krizové situace, vstřícnost - to jsou jen některé vlastnosti, které si každý nadřízený představuje u ideálního zaměstnance. Ne na všechno ale stačí talent. Specializované kurzy sice pomohou, stojí však nemalé peníze. A ve státní správě, kde by měli pracovat ti nejschopnější, představují právě finance velký problém.